مشکل مؤسسات اعتباری، موضوع سؤال نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهور

دسته: سیاسی
دوشنبه - ۲۹ خرداد ۱۳۹۶

کانال تلگرام شهر من رشت

نمایندگان در خانه ملت اصرار بر طرح سؤال از رئیس‌جمهور دارند و حتی می‌گویند تعداد امضاها به عدد قابل توجه ۸۵ هم رسیده است، تصاویر اسامی و امضاها را هم منتشر کرده‌اند، با این همه برخی نمایندگان می‌گویند به ما گفته نشده این جمع آوری امضا برای طرح سؤال از رئیس‌جمهور است و در واقع امضای ما جعل شده است! هیئت رئیسه مجلس تاکنون نظری در این زمینه نداده است.

 

تلاش دولتی‌ها برای پس گرفتن امضاهای سؤال از رئیس‌جمهور

سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با افکارنیوز از رسیدن امضاها به بیش از ۸۰ امضا خبر داده و می‌گوید: اینجانب نفر پنجاهم بودم که این طرح را امضا کردم و بعد از اینجانب هم تعداد زیادی از نمایندگان این طرح را امضا کردند و تا کنون این طرح به امضای ۸۵ نماینده رسیده است. او در عین حال از تلاش دولتی‌ها برای پس گرفتن امضاها و نافرجام بودن آن می‌گوید: بعد از جدی شدن سؤال از رئیس‌جمهور در صحن مجلس در خصوص مؤسسات مالی- اعتباری، مسئولان دولتی در تلاش هستند تا نمایندگان را از این اقدام منصرف کنند. این تلاش دولتی‌ها نتیجه نداشته چرا که بر اساس اطلاع رسیده به اینجانب، در حال حاضر امضاهای این طرح افزایش یافته است.
ابطحی در ادامه امضا کنندگان طرح سؤال از رئیس‌جمهور را از همه فراکسیون‌ها و جناهای سیاسی مجلس دانسته و تأکید می‌کند: تعدادی از اعضای فراکسیون امید که با رئیس‌جمهور همفکر هستند، خواستار حضور روحانی در صحن مجلس و پاسخگویی در این زمینه شدند. همچنین نمایندگان فراکسیون اصولگرایان و مستقلین هم این طرح را امضا کردند چراکه این یک طرح کارشناسی شده است نه سیاسی.
عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس به اظهارات برخی نمایندگان هم که مدعی شده بودند هنگام امضای طرح متوجه محتوای آن نبودند و امضای خود را پس گرفتند، اشاره کرده و تصریح می‌کند: اولاً باید گفت این افراد چطور نماینده مجلس شدند که وقتی طرحی را نخوانده و از محتوای آن اطلاع ندارند آن را امضا می‌کنند. در ثانی برای طرح سؤال از رئیس‌جمهور نیاز به ۷۳ امضاست که در حال حاضر این طرح ۱۲ امضا بیشتر دارد و پس گرفتن امضای یک یا دو نماینده تأثیری در مطرح شدن یا نشدن این طرح ندارد.
ابطحی با بیان اینکه محور و دلایل نمایندگان از طرح سؤال در خصوص مؤسسات
مالی – اعتباری است، تصریح کرد: رئیس‌جمهور باید با حضور در صحن مجلس به نمایندگان و مردم در این زمینه پاسخ‌های قانع کننده بدهد.

 

   متن سؤال از رئیس‌جمهور

سؤال از رئیس‌جمهور هفته گذشته در مجلس تهیه شده که قرار است یک‌شنبه ۱۱ تیر ماه تحویل هیئت رئیسه مجلس شود. متن کامل این طرح به شرح زیر است:
«هیئت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی
به استناد اصل ۸۸ قانون اساسی، سؤال ذیل از رئیس‌جمهور با امضای نمایندگان تقدیم می‌شود، مستدعی است اقدام مقتضی و قانونی انجام شود.  نظر به مشکلاتی که برای سهامداران برخی از مؤسسات اعتباری مانند کاسپین، آرمان، ثامن‌الحجج و غیره در چند سال اخیر پدید آمده و ریشه اصلی آن نقص در نظارت بانک مرکزی بوده است و از طرفی مجلس نمی‌تواند از رئیس بانک مرکزی سؤال کند و توضیحات و رفتار ایشان نیز قانع‌کننده نبوده است و از طرف دیگر حقوق مردم نیز در حال ضایع شدن است، لذا از رئیس محترم جمهور تقاضا داریم پاسخ قانع‌کننده‌ای به نمایندگان ارائه نمایند، گرچه قبول داریم که نقطه آغازین این مشکل قبل از دولت فعلی بوده است.»
گفتنی است در همه چهار دهه گذشته تنها یک بار طرح سؤال از رئیس‌جمهور در مجلس به نتیجه رسید که در سال ۹۰ بود و همان هم با فراز و نشیب‌های بسیار و رفت و آمدهای امضاها روبه‌رو شد تا سرانجام به صحن رسید. با این همه، به دلیل همسو بودن مجلس دهم با دولت رسیدن طرح سؤال از حسن روحانی به صحن مجلس دهم با اما و اگرهایی روبه‌رو است. اصلاح‌طلبان اغلب سؤال از رئیس‌جمهور حتی در مورد معیشت و پس انداز مردم را خلاف تعامل با دولت روحانی می‌دانند و بعید است منافع جناحی را رها کرده و راضی به این کار شوند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاه ها