لاهوتی: نگرانی‌هایی در برخی موافقتنامه‌ها وجود دارد

دسته: نمایندگان گیلان , نماینده لنگرود
سه شنبه - ۲ آذر ۱۳۹۵

کانال تلگرام شهر من رشت

نمایندگان موافق و مخالف تصویب لایحه موافقتنامه همکاری‌های اقتصادی بین ایران و لیتوانی نظرات خود را در این باره مطرح کردند.

لاهوتی: نگرانی‌هایی در برخی موافقتنامه‌ها وجود دارد/ سلیمی: رونق کسب و کار در کشور با تصویب موافقتنامه با برخی دول خارجی

به گزارش پامچال نیوز به نقل از خانه ملت، در نشست علنی امروز (سه شنبه ۲ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه موافقتنامه همکاری‌های اقتصادی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری لیتوانی، مهرداد بائوج لاهوتی در مخالفت با آن گفت: در بخش صادرات در حوزه‌های صنعت، انرژی، حمل و نقل، علوم و فناوری اطلاعات، حفاظت از محیط زیست، کشاورزی، گردشگری، آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و … نباید کلی‌گویی کرده؛ بلکه باید برنامه‌ها و اهداف مشخص شود.

لاهوتی: در قرارداد با طرف‌های خارجی نباید ذوق زده شویم

نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما در فضای پسابرجام به دنبال کاهش واردات و افزایش صادرات در کشورهستیم .اگر واقعا می خواهیم داستان بیکاری‌ها را در کشور جمع کنیم و هر میزان استعدادهایی که می‌توانیم در کشور تولید کنیم، در این قراردادهای طرف‌های خارجی نباید آنقدر ذوق زده شویم و بگوییم که در هر صورت شرایط فراهم شده، هر چیزی که می‌توانیم از کشورهای دیگر وارد کنیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی افزود: من در این موافقتنامه‌ها نگرانی‌هایی می‌بینم؛ در حال حاضر کشورهایی وجود دارند که تاکنون مبادلات اقتصادی با آنها صورت نگرفته و اگر هم بوده در حد خیلی پایین بوده است. سخنگوی دولت پاسخ بدهد که در بخش انرژی صنعت، حمل و نقل و … با دولت لیتوانی می‌خواهید چه کاری انجام دهید.

سلیمی: رونق کسب و کار در کشور با تصویب ایحه موافقتنامه همکاری‌های اقتصادی بین ایران و لیتوانی

در ادامه علیرضا سلیمی در موافقت با لایحه مذکور گفت: در این موافقتنامه که در ۱۰ زمینه‌ همکاری وجود دارد به آن اشاره شده در بخش‌های مختلف صنعت، انرژی، حمل و نقل، فناوری اطلاعات، حفاظت از محیط زیست، گردشگری، کشاورزی و همه زمینه‌های همکاری به صراحت به آن اشاره شده و به نظر می‌رسد که تسریع در این زمینه‌ها باعث می‌شود در آینده با مشکل و ابهام مواجه نشویم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: از طرف دیگر در همین موافقتنامه، بحث مشوق‌های همکاری اقتصادی در ۴ عرصه مورد اشاره قرار گرفته است. در بحث تسهیل مبادله اطلاعات مرتبط، تسهیل برقراری روابط بین موسسات اقتصادی، تشویق موسسات اقتصادی به منظور مشارکت در نمایشگاه‌های مختلف، نشست‌های مختلف (سمپوزیوم‌ها) بحث تبادل اطلاعات در این موافقتنامه به آن اشاره شده است.

نماینده مردم دلیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز یکی از مواردی که رهبر معظم انقلاب مکرر به آن اشاره فرمودند این بود که به بحث واردات فناوری توجه شود؛ همچنین در بحث توسعه همکاری‌های اقتصادی، توسعه برنامه‌های سرمایه‌گذاری، توسعه همکاری بین بنگاه‌های کوچک به نظر می‌رسد این موافقتنامه‌ها برخلاف آنچه مخالف گفتند می‌تواند تا اندازه‌ای باعث رونق کسب و کار در کشور شود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاه ها