شناسایی ظرفیت‌های جدید نوغانداری در کشور

دسته: اقتصادی
شنبه - ۸ آبان ۱۳۹۵

به گزارش پامچال نیوز ,علی‌اصغر داداش‌پور بعد از ظهر امروز در جریان بازدید از توتستان‌های این شهرستان با اشاره به اینکه دنبال جایگزین کردن نوغانداری به جای مشاغل دیگر نیستیم، اظهار کرد: نوغانداری در کنار مشاغل دیگر می‌تواند در ارتقای درآمد مردم تاثیرگذار باشد.noqan

وی به توجه مردم به نوغانداری در سبد کشاورزی اشاره کرد و افزود: احصا و شناسایی وضعیت موجود نوغانداری از اولویت‌های مرکز توسعه نوغانداری در کشور است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری با بیان اینکه تولید نهاده‌ها و نهال توت اصلاح شده از برنامه‌های این مرکز در کشور است، تصریح کرد: بهمن ماه سال گذشته کاشت یک‌میلیون قلمه توت اصلاح شده را آغاز کردیم.

داداش‌پور از کشت نهال توت اصلاح شده در اراضی شیب‌دار و زمین‌های کمتر استفاده شده خبر داد و بیان کرد: امر مذکور می‌تواند موجب تشویق مردم در توسعه صنعت نوغانداری شود.

وی به شرایط ایجاد شده برای خرید محصول نوغانداران توسط بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: امسال پیله‌های ابریشم تولیدی توسط نوغانداران با قیمت بالاتری از نرخ تضمینی توسط بخش خصوصی خریداری شده است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری با اشاره به نیاز کشور به ابریشم، خاطرنشان کرد: تولید پیله ابریشم باید رونق پیدا کند تا مواد اولیه مورد نیاز را در داخل کشور تامین کنیم.

داداش‌پور بر توجه ویژه به صنایع ابریشم‌کشی صنعتی و سنتی در کشور تأکید کرد و یادآور شد: نگاه همه‌جانبه به صنعت نوغانداری می‌تواند منشأ اشتغال پایدار باشد.

وی با بیان اینکه می‌توانیم پیله ابریشم را در داخل کشور تبدیل به نخ کنیم، اظهار کرد: اعتقاد داریم زنجیره صنعت نوغانداری باید تبدیل به حوزه ارزشی شود.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری فرش، لباس و پوشاک را محصولات نهایی صنعت نوغانداری عنوان کرد و افزود: امروزه صنعت ابریشم به طرف صنایع دارویی، بهداشتی و آرایشی گرایش پیدا کرده است.

داداش‌پور با اشاره به اینکه توانمندسازی نوغانداران با دانش‌افزایی و برنامه‌های آموزشی امکانپذیر است، تصریح کرد: مجتمع علمی آموزشی پسیخان در رشت مسؤولیت آموزش و ترویج صنعت نوغانداری را به عهده دارد.

وی، خواستار هم‌اندیشی توسعه صنعت نوغانداری به صورت منطقه‌ای و ملی شد و بیان کرد: وضعیت موجود در عرصه‌های مختلف نیازمند تغییر نگرش است.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها