دشمنی امریکایی‌ها با ایران مشروط و محدود نیست

دسته: سیاسی
دوشنبه - ۲۹ خرداد ۱۳۹۶

کانال تلگرام شهر من رشت

رهبرمعظم انقلاب اسلامی دشمنی با نظام و جامعه ایرانی را فصل مشترک تمام دولت‌های امریکا طی۴۰ سال اخیر می‌دانند و «استمرار و گستردگی» را ویژگی مهم توطئه ضدایرانی امریکا عنوان می‌کنند؛ دشمنی‌هایی که حوادث و تحولات بین‌المللی آن را کاهش نداده بلکه پیچیده‌تر نیز کرده است.
ایشان در دیدار یک‌شنبه شب خود با خانواده‌های شهدای مدافع حرم با این ادبیات از «استمرار و گستردگی»دشمنی امریکایی‌ها با جمهوری اسلامی ایران سخن به میان ‌آوردند: «این انقلاب و نظامی که به وجود آمد، از اول با دشمنی‌های سخت مواجه بود، حالا به این هارت‌و‌پورت‌های این بابایی که تازه آمده امریکا [سرِ کار]، نگاه نکنید، اینها جدید نیست، اینها از اول بود، حالا زبان‌هایشان و لحن‌هایشان فرق می‌کند. از روز اول این هارت‌وپورت‌ها علیه جمهوری اسلامی بوده تا امروز، قریب ۴۰ سال است. هیچ غلطی نتوانستند بکنند.»
امضا و اجرای مهم‌ترین سندبین‌المللی مشترک میان ایران و امریکا به‌رغم آنکه با سپری شدن صد‌‌ها ساعت مشترک میان نمایندگان دوکشور برگزار شد نیز نتوانسته «حجم و ماهیت» توطئه‌های ضد ایرانی را کاهش دهد به گونه‌ای که پس از روز امضای برجام تاکنون به لحاظ «کمی و کیفی» تحریم‌های ضد ایرانی مصوب در کنگره و دولت امریکا قابل قیاس با دوره‌های گذشته نیست. هدف غایی از وضع تحریم‌های دامنه‌دار در طول ۴۰ سال گذشته فروپاشی نظام جمهوری اسلامی ایران است که رهبرمعظم در همین دیدار با این تعبیر از آن یاد می‌کنند: «این نهال را از آن‌وقتی که یک ترکه‌ نازک بود روی زمین، نتوانستند بکنند، امروز تبدیل شده به یک درخت تناور، [مگر] می‌توانند بکنند؟ غلط می‌کنند.»
اینها در حالی است که یک جریان سیاسی در داخل کشور به‌خصوص از سال ۹۲ تاکنون دشمنی امریکایی‌ها با جمهوری اسلامی ایران را مشروط به گفت‌وگوی مستقیم با امریکایی‌ها در قالب مذاکرات دوطرفه عنوان کرده و اینگونه به مردم القا می‌کردند «چنانچه دستگاه سیاست خارجه کشور با تعدیل مواضع انقلاب حاضر به گفت‌وگوی مستقیم با امریکایی‌ها باشد بسیاری از تنش‌ها و اختلافات فی مابین کم شده و در نتیجه تحریم‌های ضد ایرانی از دستور کار خارج می‌شود.»
اما واقعیت‌های صحنه در عرصه روابط بین
امریکا- ایران به ویژه پس از آنکه صنعت هسته‌ای کشور به‌واسطه توافق هسته‌ای به تعطیلی کشیده شد، خلاف این ادعاها را ثابت می‌کند؛ آنجایی که امریکایی‌ها در چند ده مورد تحریم‌های جدیدی را بر خلاف روح و جسم برجام علیه ایران تصویب و اجرا کرده و خواهان خارج شدن ابزار قدرت جمهوری اسلامی ایران در قالب توافق‌های موشکی یا حقوق بشری شده‌اند.
آخرین نمونه از تحریم‌های ضد ایرانی که نشان می‌دهد دشمنی امریکایی‌ها با ایران در قالب «مذاکره- توافق» تعدیل نشده و زمینه برای جری‌تر شدن آنها را فراهم می‌کند، تصویب تحریم «قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران ۲۰۱۷» ۲۰۱۷ Countering Irans Destabilizing Activities Act of در مجلس سنای امریکاست که بر اساس شواهد و قرائن متقن در مجلس نمایندگان و دولت ترامپ نیز مورد تصویب و ابلاغ قرار خواهد گرفت؛ تحریمی که بسیار جامع و متنوع بوده و به لحاظ کیفیت قابل قیاس با دهها قانون تحریمی دوران پسابرجام نیست.
در دوران پسابرجام امریکایی‌ها نزدیک به ۱۰۰ طرح و لایحه ضد ایرانی در مجلس قانونگذاری خود به رأی گذاشته و در دستور کار قرار داده‌اند که اکثر آن نقض برجام بوده و بر خلاف ادعاهایی است که جریان خوش‌بین به غرب در داخل کشور عنوان کرده‌اند، به عنوان نمونه «قانون شفافیت تأمین مالی تروریسم ایران»با حمایت استیو راسل و ۲۰ نماینده جمهوریخواه دیگر اکتبر ۲۰۱۵ در کنگره مطرح و ۱۳ ژانویه ۲۰۱۶ به تصویب رسید، البته سخنگوی اکثریت جمهوریخواه مجلس، کوین مک کارتی، رأی‌گیری را لغو کرد، چراکه ۱۳۷ نماینده در رأی‌گیری شرکت نکرده بودند. دوم فوریه، بار دیگر رأی‌گیری شد و این لایحه به تصویب رسید. در مجموع ۲۴۳ جمهوریخواه و سه دموکرات به این قانون رأی دادند. سوم فوریه این قانون به کمیته بانکی سنا ارجاع داده شد.

 

   تلاش برای تحریم موشکی

چندی بعد این کشور قانون عدم تسامح در مقابل تروریسم را در دستور کار قرار داد؛ لایحه‌ای که جوزف کندی، تد داچ و پنج نماینده دیگر در ششم ژانویه ۲۰۱۵ در سنا طرح و یک روز بعد از آن قانون دیگری به نام «قانون منع و تحریم موشک‌های بالستیک ایران» با حمایت کندی و جان دیلانی تصویب شد.
«قانون بهبود برنامه لغو روادید و جلوگیری از سفر تروریستی»را کانداس مایلر و مایکل مک کاول در ششم ژانویه ۲۰۱۵ به کنگره معرفی کردند و در دسامبر ۲۰۱۵ به عنوان بخشی از «قانون تخصیص تلفیقی»تصویب شد.
«قانون نظارت بر لغو تحریم‌های ایران» قانون دیگری بود که مارک کیرک و رابرت منندز در ژوئن ۲۰۱۶ به مجلس سنا معرفی کردند و به تصویب رسید و پس از آن «قانون پایان دادن به برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران قبل از لغو تحریم‌ها» در هفتم ژانویه ۲۰۱۶ توسط مایک پامپو، پیتر روسکام و دو جمهوریخواه دیگر به مجلس نمایندگان معرفی شد.
همچنین « قانون نظارت بر سیاست ایران» در روز اول اکتبر ۲۰۱۵ وارد سنا شد و بن کاردین و چاک شومر و هفت دموکرات دیگر حامی آن بودند، آن هم در حالی که موازی با این قانون، «قانون تحریم‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» توسط دوین نانس و ۱۹ جمهوریخواه دیگر مطرح شد. این قانون در واقع قصد داشت سه قانون موجود را در زمینه حذف کشورها از فهرست تحریم‌ها اصلاح کند و برای حذف یک کشور حامی تروریسم از فهرست تحریم‌ها به مجوز کنگره نیاز باشد.
«قانون قرنطینه کردن تهاجم و جنگ‌طلبی دولت‌های مورد حمایت ایران»، قانون دیگری بود که در ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵ به مجلس نمایندگان معرفی شد و هدف آن تحریم هر شرکت یا مؤسسه‌ای بود که سپاه پاسداران دست‌کم ۲۰ درصد از سهام آن را مالک بود.
«قانون اجرا و نظارت بر تحریم‌های سپاه پاسداران انقلاب ایران» نیز به عنوان اصلاحیه‌ای بر قانون «کاهش تهدید ایران و حقوق بشر سوریه» مورد توجه مجالس قانون این کشور قرار گرفت و تصویب شد. «قانون تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» یکی دیگر از قوانینی است که سپاه را به عنوان یکی از نهادهای مهم انقلاب اسلامی مورد توجه قرار داده است و بر اساس آن وزارت امور خارجه امریکا سپاه پاسداران را سازمانی تروریستی می‌خواند و در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۵ در مجلس نمایندگان مطرح شد.
«قطعنامه بازتأیید حق امریکا برای استفاده از گزینه‌های موجود، از جمله نیروی نظامی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای» را هم ست مولتون، ‌جوزف کندی، ‌رید ریبل و دو نفر دیگر در مجلس نمایندگان در سوم فوریه ۲۰۱۶ مطرح کردند.
یکی دیگر از قوانین ضدایرانی «قانون عدالت برای قربانیان تروریسم ایران» است که توسط پاتریک میهان و دو جمهوریخواه دیگر به مجلس نمایندگان معرفی شد و در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۵ توسط پت تومی و دو جمهوریخواه دیگر در مجلس سنا طرح شد. براساس این قانون تا زمانی که ایران در پرونده‌های قربانیان گروه‌های تروریستی که با حمایت این کشور صورت گرفته‌ پاسخگو نباشد، نباید تحریم‌های آن را لغو کرد.
اواسط بهمن سال ۹۵و در یک‌سالگی اجرای برجام، وزارت خزانه‌داری امریکا تحریم‌های جدیدی علیه ۱۳ فرد و ۱۲ نهاد مرتبط با ایران اعمال کرد. براساس بیانیه‌ای که وزارت خزانه داری امریکا در وبسایت خود منتشر کرد، تعدادی از این افراد و نهادهایی که مشمول تحریم‌های جدید ایران می‌شوند، در امارات، لبنان و چین قرار دارند.
در اسفندماه ۹۵ همچنین به‌واسطه اعمال فشار‌های امریکا بر بانک‌ها و مؤسسات اروپایی، ۶/۱ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی ایران در لوکزامبورگ مسدود شد، المانیتور هم از تلاش نمایندگانی از هر دو حزب امریکا برای تدوین یک بسته تحریمی تازه علیه ایران خبر داده و تأکید کرده سناتورهای ارشد می‌گویند به نهایی کردن این بسته نزدیک شده‌اند.
این تنها بخشی از اقدامات ضد ایرانی امریکایی‌ها در قالب تحریم‌های پسابرجام است که نشان می‌دهد دشمنی آنها با ایران محدود به زمان و مکان و مشروط به مذاکره و انفعال و توافق نیست.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاه ها