جوانان زیادی در گیلان به دنبال مشاغل حقوقی و دولتی هستند،چنین شرایطی در استان وجود ندارد

دسته: گوناگون
پنجشنبه - ۹ دی ۱۳۹۵

کانال تلگرام شهر من رشت

به گزارش پامچال نیوز ، رحیم عطایی‌پور بعد از ظهر امروز در مراسم طرح همیاران مهارتی در مسجد سادات‌محله نالکیاشهر این شهرستان اظهار کرد: اجرای طرح همیاران مهارتی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای گیلان به منظور توانمندسازی مهارتی روستائیان در راستای اقتصاد مقاومتی است.3

وی مرکز آموزش فنی‌وحرفه‌ای گیلان را زیرمجموعه سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دانست و افزود: توانمندسازی نیروی انسانی و سنجش مهارت نیروی انسانی از اهداف این طرح است.

مدیر کل مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای گیلان از فعالیت ۸۵۰ آموزشگاه فنی وحرفه‌ای بخش‌خصوصی، ۲۲ مرکز آموزش دولتی و یک مرکز سنجش مهارت در این استان خبر داد و تصریح کرد: رسالت مراکز مذکور پیاده‌سازی اهداف سازمان فنی‌وحرفه‌ای بوده که این مراکز هفت حوزه مهارتی را مدیریت می‌کنند و آموزش روستائیان یکی از بحث‌های مورد نظر است.

وی مهاجرت روستائیان به شهرها و خارج شدن از چرخه تولید کشور را از دغدغه مسؤولان خواند و افزود: اجرای طرح همیاران مهارتی در راستای استفاده از ظرفیت‌های منطقه برای کارآفرینی است.

عطایی‌پور با اشاره به به‌کارگیری از ظرفیت‌های دستگاه‌های همکار دیگر با اهداف مشترک مانند کمیته امداد، صندوق کارآفرینی، بهزیستی و جهاد کشاورزی تصریح کرد: تلاش می‌کنیم تا خدمات ما به روستائیان همه‌جانبه باشد تا این حوزه فراگیر شود و به اقتصاد خانواده‌ها کمک کند.

وی با اشاره به اینکه طرح همیاران مهارتی از سال گذشته در گیلان آغاز شده است، یادآور شد: لنگرود پس از شفت و رشت سومین شهرستان هدف‌گذاری شده بوده و تلاش می‌کنیم در هر شهرستانی از گیلان یک روستا هدف‌گذاری شود و با هدف‌گذاری مشترک امیدواریم کمک کنیم تا با به‌کارگیری ظرفیت‌های استان کار بهتر و منسجم‌تر انجام شود.

این مسؤول رشته‌های تعمیرکار تیلر و تراکتور، نهال‌کاری، پیوند زدن گیاهان، پرورش بلدرچین، پرورش ماهیان گرمابی، سردابی و زینتی، برنجکاری را از رشته‌های پیش‌بینی شده در اجرای طرح همیاران مهارتی لنگرود عنوان کرد و گفت: آموزش‌های مذکور بر اساس اولویت‌بندی منطقه انتخاب شده و در صورت نیاز فضا برای آموزش رشته‌های دیگر باز است.

وی کاهش هزینه‌های فراگیری مهارت توسط روستائیان، افزایش حس همدلی و همراهی مسؤولان و روستائیان را از مزایای برگزاری کلاس‌های آموزشی در روستا خواند و یادآور شد: باید تلاش کنیم تا جایگاه روستا تقویت شود و در این راستا اهتمام روستائیان ضروری است.

عطایی‌پور با اشاره به اینکه جوانان زیادی در گیلان به دنبال مشاغل حقوقی و دولتی هستند، خاطرنشان کرد:چنین شرایطی در استان وجود ندارد و با تمرکز استانی در بحث کارآفرینی تلاش می‌کنیم و افرادی که در کسب مهارت‌آموزی موفق باشند به عنوان لیدر به سازمان معرفی و در برنامه‌های تخصصی ورود می‌دهیم و الگوهای موفق را به روستائیان معرفی می‌کنیم تا ظرفیت منطقه در مسیر درست هدایت شود.

وی با اشاره به اینکه انسان‌ها مادام‌العمر نیازمند یادگیری هستند، یادآور شد: سعی کنیم مناسب با شرایط اجتماعی آگاهی‌های خود را افزایش دهیم  ضمن اینکه اجرای طرح تاک در کشور و گیلان یک طرح بانکداری بوده که با پیوند گروه‌های خودیار شکل می‌گیرد و به صورت خود گردان تنگناهای خود را تأمین می‌کنند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاه ها