بیماری های قلبی و عروقی بیشترین علل مرگ و میر در کردستان است

دسته: اخبار استانها
چهارشنبه - ۱۶ فروردین ۱۳۹۶

محسن آقایی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به تعداد هفت هزار و ۲۵ واقعه فوت سال گذشته در استان افزود: از این تعداد واقعه، ۲ هزار و ۲۰۸ مورد به دلیل بیماری های قلبی و عروقی بوده است.
وی اضافه کرد: از ۲ هزار و ۲۰۸ مورد مرگ و میر به دلیل بیماری های قلبی و عروقی، هزار و ۲۰۷ مورد مربوط به مردان و هزار و یک مورد هم مربوط به زنان بود.
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته هزار و ۷۷۸ مورد واقعه وفات به دلیل حالات و علایم مبهم ثبت شده است گفت: سرطان و تومورها با ۷۶۶ مورد، حوادث غیر عمد با ۵۵۱ مورد و بیماری های دستگاه تنفسی با ۳۵۶ مورد بیشترین میزان مرگ و میر در استان را بعد از بیماریهای قلبی و عروقی به خود اختصاص داده است.
وی اضافه کرد: بیماری های اسکلتی و عضلانی با هفت مورد و مرگ مادران به دلیل عوارض سوء حاملگی و زایمان با تعداد چهار واقعه، کمترین میزان مرگ و میر استان را در سال گذشته به خود اختصاص داده است.
آقایی، نسبت جنسیت واقعه وفات در سال گذشته را ۱۳۰.۳ درصد عنوان کرد و افزود: در سال گذشته به ازاء هر ۱۰۰ واقعه فوت زنان، ۱۳۰ واقعه فوت مردان ثبت شده است.
وی بیشترین واقعه وفات را در سال گذشته مربوط به گروه سنی ۷۵ سال و بالاتر عنوان کرد و افزود: گروه سنی ۷۵ سال با تعداد سه هزار و ۲۴۸ واقعه بیشترین تعداد مرگ و میرها را به خود اختصاص داده است.
مدیرکل سازمان ثبت احوال استان کردستان افزود: در سال گذشته تعداد ۱۱۶ مورد فوت کمتر از یکسال هم ثبت شده است.
آقایی بیشترین نرخ مرگ و میر استان را مربوط به شهرستان بیجار و سروآباد و کمترین نرخ وفات را مربوط به شهرستان های بانه و مریوان عنوان کرد.
وی افزود: سال گذشته ۳۰ هزار و ۷۵ واقعه ولادت ثبت شده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته پنج درصد کاهش داشته است.
وی تعداد نوزادان پسر در سال گذشته ۱۵ هزار و ۴۲۷ مورد و تعداد نوزاد دختر را ۱۴ هزار و ۶۴۸ نفر ذکر کرد.
طبق سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، جمعیت کردستان یک میلیون و ۶۰۳ هزار و ۱۱ نفر است که از این تعداد ۷۰.۸ درصد در مناطق شهری و ۲۹.۲ درصد هم در مناطق روستایی استان ساکن هستند.
۷۳۵۲/ ۳۰۲۰
****** شیوا اردلان منش/****** مسعود احمدی

اخبار روز ، پامچال نیوز /*


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاه ها