آشنائی با اعضای کابینه ترامپ یا تیم ملی کارفرمایان سفید پوست

دسته: بین المللی , خبرهای ویژه
شنبه - ۴ دی ۱۳۹۵

کانال تلگرام شهر من رشت

به گزارش پامچال نیوز ، نامزدهای مورد انتخاب دونالد ترامپ برای تشکیل کابینه نشان دهنده تغییر در سیاست آینده آمریکا هستند.

آشنائی با اعضای کابینه ترامپ یا تیم ملی کارفرمایان سفید پوست

منتخبین کابینه ترامپ نشان دهنده تفکر او هستند. بیشترشان مردانی سفیدپوست، مسن و بسیار بسیار ثروتمندند. کسانی هستند که از ریسک کردن خوششان می آید، البته در زمینه عملی و نه در نحوه تفکر. سرانجام اینکه تیم آقای ترامپ متشکل از کارفرماهاست.

در زیر نگاهی کلی به برخی از نامزدهای پیشنهاد شده رییس جمهوری آینده آمریکا می اندازیم. با این تذکر که صلاحیت افراد منتخب باید به تصویب کنگره آمریکا برسد.

رکس تیلرسون ۶۴ ساله، وزیر پیشنهادی برای وزارت امور خارجه در صدر کارفرماها قراردارد. او مدیر اجرایی شرکت اکسان موبیل بود که در سال ۱۹۷۵ وارد این شرکت عظیم نفتی شد. او سهامدار بزرگترین شرکت نفتی دنیا با ارزشی بالاتر از دویست میلیون دلار است.تیلرسون به ولادیمیر پوتین بسیار نزدیک و مخالف تحریم روسیه است. تحریمی که بدنبال ضمیمه سازی کریمه برای تنبیه روسیه در نظر گرفته شد. تایید انتخاب وی در پست حساس وزارت امور خارجه توسط کنگره بحث برانگیز خواهد بود.

آشنائی با اعضای کابینه ترامپ یا تیم ملی کارفرمایان سفید پوست

رکس تیلرسون

تعداد ژنرال ها در بین نامزدهای کابینه هم بی سابقه است. جیمز ماتیس، ارتشبد بازنشسته در پست وزارت دفاع که به او لقب «سگ دیوانه» داده بودند بواسطه مواضع سخت و بی اعتمادی به ایران معروف است.جان کلی، ژنرال بازنشسته و نامزد وزارت کشور در مقابل، مرز مکزیک را «آسیب پذیر» می داند. ژنرال جیمز متیس، فرمانده وقت نیروهای آمریکا در خاور میانه، از نحوه برخورد پرزیدنت اوباما با توافق هسته ای ایران انتقاد نداشت، بلکه از عدم برخورد با تهدید ناشی از رفتار منطقه ای ایران ناراضی بود.

آشنائی با اعضای کابینه ترامپ یا تیم ملی کارفرمایان سفید پوست

جیمز ماتیس

جیمز متیس، وزیر دفاع پیشنهادی دولت ترامپ، گفته است تا زمانی که ایران به طور جدی توافق هسته‌ای را زیر پا نگذاشته باشد، رییس جمهوری جدید آمریکا با رد برجام، ایالات متحده را منزوی و ایران را تقویت خواهد کرد.

مایک پومپئو افسر سابق و وکیل دادگستری، عضو جنبش راستگرای تی پارتی و طرفدار آزادی حمل سلاح در آمریکا، خواهان جمع آوری اطلاعات بیشتر از آمریکایی هاست. وی برای ریاست سازمان مرکزی اطلاعات، سیا پیشنهاد شده است.

Image result for ‫عکس/ مایک پومپئو‬‎

مایک پومپئو

مایکل فلین، ژنرال بازنشسته هم مشاور امنیت ملی خواهد شد. او پیش از اینکه منتقد سیاست خارجی اوباما شود در خدمت او کار می کرد.

آشنائی با اعضای کابینه ترامپ یا تیم ملی کارفرمایان سفید پوست

مایکل فلین

استیون منوچین، نامزد وزارت خزانه داری، از اعضای سابق شرکت مالی جنجال آفرین گولدمن ساکس است. وی از سرمایه داران بانکی است که در بخش خصوصی بسیار فعال است و می تواند از حامیان تغییرات اقتصادی مورد نظر آقای ترامپ باشد.

ویلبور راس که بر اساس داده های مجله اقتصادی فوربز، سرمایه اش به ۲.۹ میلیارد دلار می رسد بعنوان وزیر تجارت معرفی شده ، او مخالف پیمان نفتا و حضور چین در سازمان تجارت جهانی است.

برای حفاظت از محیط زیست اسکات پروئیت و برای وزارت انرژی ریک پری، برگزیده شده اند که هر دو منکر تغییرات اقلیمی و ضرورت کاهش گازهای گلخانه ای هستند.

و سرانجام نیکی هالی یکی از معدود زنان کابینه برای نمایندگی آمریکا در سازمان ملل معرفی شده است. وی نیز مانند دیگر منتخبین دونالد ترامپ در عالم سیاست تجربه چندانی ندارد.

آشنائی با اعضای کابینه ترامپ یا تیم ملی کارفرمایان سفید پوست

نیکی هالی

واکنش ها به نامزدی رکس تیلرسون به عنوان وزیر خارجه در دولت ترامپ:

هنری کیسینجر، وزیر خارجه سابق آمریکا:

من به این که می گویند او زیادی با روسیه نزدیک است اهمیتی نمی‌دهم. در مقام اکسون اگر با روسیه دوستی نمی‌‌کرد هیچ فایده‌ای نداشت…این نگرانی‌ها بی‌اهمیت است…هیچ کس را نمی‌شود پیدا کرد که برای تصدی وزارت خارجه تک تک شروط را دارا باشد. به نظر من انتخاب خوبی است.‌

کاندالیزا رایس وزیر خارج سابق آمریکا:‌

رکس تیلرسون انتخابی عالی برای وزارت خارجه است. او تجربه چشمگیر و وسیع بین‌المللی خود؛ درک عمیق از اقتصاد جهانی؛ و باور به نقش ویژه آمریکا در جهان را به این مقام می‌آورد.

جیمز بیکر، وزیر خارجه سابق آمریکا:‌

او به عنوان مدیر یکی از بهترین و بزرگترین کمپانی‌های جهان، مدیریت و مهارت مذاکره خود را ثابت کرده و دارای تجربه بین المللی‌ای است که برای این سمت لازم است. اطمینان دارم که او چالش‌های جهانی پیش روی ایالات متحده را درک می‌کند و ذکاوت لازم برای رسیدگی به آنها را دارد.

دیک چینی معاون سابق وزارت خارجه:‌

من سالهاست که او را می شناسم، هم در مقام مدیر و سی.ای.او شرکت اکسون و هم به عنوان دوست شخصی. او تجربه عمیق، قابلیت و قوه تشخیص لازم برای کنار آمدن با جهان خطرناکی که روبروی ما است را دارد. فهم وسیع او از وضع جهانی در نمایندگی ملت ما یک سرمایه خواهد بود.

رابرت گیتس، وزیر دفاع سابق آمریکا:

قویا از انتخاب رکس تیلرسون برای وزارت خارجه توسط رئیس جمهور منتخب حمایت می‌کنم. او فهم وسیع، تجربه و موفقیت در مواجهه با ده‌ها رهبر و دولت در هر گوشه جهان را به این مقام می‌آورد. او شخصی با قابلیت انطباق بالاست که تنها هدفش در این مقام حفاظت و پیشبرد منافع ایالات متحده خواهد بود

کنت واینستین، مدیر موسسه هادسن:‌

این یک انتخاب فوق العاده است. تنها چند آمریکایی هستند که تجربه دست اول در مواجهه با مسئولان مهم و تعیین‌کننده جهان دارند.

جیم دمینت، رئیس بنیاد هریتج:‌

برای مدت‌‌های مدید ایالات متحده از موضع ضعف در عرصه جهانی ظاهر شده و آقای تیلرسون باید این روند خطرناک را برگرداند. دولت ترامپ این فرصت را دارد تا به نقش رهبری آمریکا در خارج را با نشان دادن قدرت و ثباتی که بیش از دو قرن اساس دموکراسی ما بوده جان تازه‌ای ببخشد. آقای تیلرسون باید از منافع آمریکا دفاع کند، در مواجهه با چالش‌ها از سوی قدرت‌های متخاصم مانند روسیه، ایران و چین مصمم باشد، و به متحدان ما اطمینان دهد که آمریکا همچنان در کنارشان می‌ایستد.

ادرویس، نماینده کنگره و رئیس کمیته روابط خارجی:‌

رکس تیلرسون تجربه منحصربه‌فردی دارد. مشتاق مشاهده فعالیت‌های او در احیای نقش راهبردی آمریکا و مقابله با تهدیدها علیه آزادی و صلح خواهم بود.

میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت سنای آمریکا:‌

تجربه چند ده ساله رکس تیلرسون در برنامه‌ریزی استراتژیک برای آینده، مدیریت شراکت بین‌المللی و ریسک، و رهبری متمرکز در تمام جهان شناخته شده است. او به عنوان گزینه مورد نظر پرزیدنت منتخب ترامپ برای وزارت خارجه، این مهارت‌های مهم، دانش و قابلیت را، پس از هشت سال دوران رهبری نامطمئن دولت اوباما، به این سمت می‌آورد.

باب کورکر، سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا:‌

آقای تیلرسون فردی تاثیرگذار و دارای دانش کاری فوق‌العاده از جهان است. این انتخاب را به او تبریک می‌گویم و چشم انتظار برگزاری جلسه تایید او خواهم بود.

سناتور دموکرات باب کاردین، عضو کمیته روابط خارجی سنا:‌

من به شدت نگران مخالفت آقای تیلرسون با تحریم‌های آمریکا علیه روسیه پس از حمله غیرقانونی، اشغال و ضمیمه کردن کریمه به روسیه و دوستی نزدیک او با ولادیمیر پوتین هستم. اکسون موبیل سابقه بدی در قبال علوم تغییرات اقلیمی و محیط زیست دارد. آقای تیلرسون نشان داده که به جهان شرکت‌های تجاری وارد است و می‌تواند منافع سهام خود را در اولویت قرار دهد، اما آیا می‌تواند وزیر خارجه‌ای باشد که منافع امنیت ملی مردم آمریکا را در اولویت قرار دهد؟ باید منتظر ماند و دید.

لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه:

آقای تیلرسون بازرگانی مستعد باتجربه وسیع بین‌المللی است. بسیار مشتاق دیدار و گفت‌وگو با او بویژه درباره روابط آمریکا و روسیه هستم. بر اساس روابط تجاری او با دولت پوتین و مخالفت با اعمال تحریم علیه دولت روسیه، پرسش‌های زیادی باقی است. انتظار دارم که روابط آمریکا‌-‌روسیه در روند تایید او در این سمت نقش مهم و مرکزی داشته باشد.

الیوت انگل قانونگذار و عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان:‌

رکس تیلرسون صلاحیت تصدی وزارت خارجه را ندارد و سنا نباید او را تایید کند. سوای نداشتن تجربه دیپلماتیک، روابط نزدیک او با ولادیمیر پوتین و روسیه در تضاد با سمت او در وزارت خارجه قرار می‌گیرد. بویژه زمانی که شواهد حاکی است روسیه در انتخابات ما به نفع آقای ترامپ مداخله کرده، فکرش را هم نمی‌شود کرد که آقای تیلرسون دیپلمات ما باشد. اگر سنا او را تایید کند، علاقمند به شنیدن توضیح او در کمیته روابط خارجی هستم تا درباره روابط خارجی او بویژه با روسیه بیشتر بدانیم.

مهمترین اخبار روز، پامچال نیوز

دولت بهار


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاه ها